Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

Yenibaharlı Taze fasulye

August 23, 2017

1/10
Please reload

KONU 45: DİYALİZ AMİLOİDOZU

August 1, 2017

Diyaliz amiloidozu veya diyaliz ile ilişkili amiloidoz son yıllarda fark edilen ve diyaliz hastalarında intakt beta-2-mikroglobülin (?2-M) protein ve modifiye ?2-M polipeptitlerinin amiloid birikimleri şeklinde depolanması ile gelişen bir amiloidoz biçimidir. İlk yıllarda hastalık diyalize bağlı amiloidoz olarak isimlendirilmesine rağmen son yıllarda bu düşünce değişmiş ve üremiye bağlı amiloidoz (uremia associated amyloidosis), beta-2 mikroglobüline (?2-M) bağlı amiloidoz olarak da anılmaya başlanmıştır.

1975 yılında Warren ve Otieno uzun süreli hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda, karpal tünel sendromunun giderek artan sıklığını bildirmişlerdir.

Diyaliz amiloidozunun görülme sıklığı, diyaliz süresi ile paralellik gösterir. Bu gözlemden yola çıkılarak, bu sendromun ortaya çıkmasında diyaliz tekniğinin de rolü olduğu öne sürülmüştür. Öte yandan, diyaliz tedavisi uygulanmamış hastalarda da ?2-M amiloidozunun da gelişebileceği gösterilmiştir. Bu gözlem de, böbrek yetmezliğinin süresinin uzunluğunun ve yüksek ?2-M düzeylerine hedef olmanın da ami