Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

DİYALİZ HASTALARINDA HİPERTANSİYON

Kan basıncı ne demektir?


Kalpten pompalanan kanın organlara ulaşıp onlara oksijen ve besinleri götürebilmesi için atar damarların içinde belirli bir basınçla iletilmesi gereklidir. Bu basınç insanlarda genellikle sabit değerler içinde tutulur.


Bir tansiyon aleti ile belirlenebilen bu değerlerden daha yüksek olanına "büyük" veya "sistolik" kan basıncı, daha düşük olanına ise "küçük" veya diyastolik kan basıncı adı verilir.


Bu basınçlar insanlar arasında farklılık gösterir ve ortalama olarak büyük tansiyon için 120 mmHg, küçük tansiyon için 80mmhg 'dir. Kan basıncının yükselme göstererek 140/90mmHg değerini geçmesine "yüksek tansiyon" veya "hipertansiyon" adı verilir.Kan basıncı ne zaman ölçülmelidir?


*Kan basıncı ayarı iyi yapılmış bir tansiyon aleti ile kişilerin rahat oldukları, gerginlik hissetmedikleri bir zamanda ölçülmelidir.

*Diyalize giren hastalardan zaman zaman diyaliz seanslarında yapılan ölçümlere ek olarak evde kan basıncı izlemi yapmaları istenebilir. Böylece antihipertansif tedavi daha iyi düzenlenebilir.Kan basıncı ne zaman ölçtürülmemelidir?


Yemekten sonra Sigara içtikten sonra İnsanın aşırı heyecanlı, üzgün veya sinirli olduğu anlarda Nezle ve grip ilaçlarını kullanırken Efordan sonra (20-25 dakikalık istirahattan sonra ölçülmelidir.)Böbrek yetmezliği ile kan basıncı yüksekliği arasında ilişki nedir?


Hipertansiyon böbrek yetmezliğinde sık rastlanan bir bulgudur ve kronik böbrek yetmezlikli hastaların yaklaşık %80 'ninde hipertansiyon bulunur. Böbrek hastalarında hipertansiyon böbrekteki hasarın artmasında önemli role sahiptir. Tansiyon düşürücü tedavinin böbrek yetmezliğinin ilerleme hızını azalttığı gösterilmiştir.Kan basıncı yüksekliği organları nasıl etkiler?


Yüksek kan basıncı vucuttaki tüm damarlarda atherosklerozu (damar sertliği) hızlandırır. Bunun sonucu olarak pek çok organ ve sistemde yaşamsal sorunlara neden olabilir. Ayrıca devamlı yüksek basınca karşı pompa işlevini sürdüren kalpte yapısal ve fonksiyonel değişiklikler gelişir. Atherosklerozu hızlandıran ve düzeltilmesi gereken diğer faktörler arasında diabet hastalarında yüksek kan şekeri, sigara kullanımı, kan yağlarında yükseklik olması sayılabilir.Kan basıncı yüksekliğine bağlı oluşabilen sorunlar nelerdir?


-Böbrekleri kimsen fonksiyon gören hastalarda zamanla bu fonksiyonun da kaybı

-Kalbin sol karıncığında büyüme ve takiben kalp yetmezliği

-Koroner kalp damarlarında hızlanmış atheroskleroza bağlı angina pektoris (Göğüs ağrısı) ve kalp krizi riskinin artması

- Beyin kanamaları

-Beyine giden damarlardaki atheroskeroza bağlı olarak beynin kanlanmasında azalma nedeniyle gelişen inmeler

- Göz damarlarındaki sorunlara bağlı görme kaybı

- Bacak damarlarındaki daralmaya bağlı bacak ağrıları ve uzuv kaybına yol açabilen yaralar oluşmasıBöbrek yetmezliğinde hipertansiyon nedenleri nelerdir?


Vücutta su fazlalığı Vücutta tuz birikimi Paratiroid bezin fazla çalışması Damarsal değişiklikler Çeşitli atık maddelerin birikimi Kan basıncı düzenlenmesinde rol olan bazı sistemlerin çalışmasının artması veye azalması Eritropoetin tedavisiBöbrek hastalarında hipertansiyon nasıl önlenebilir?


Böbrek hastalarında tansiyon düşürülmesinde ilaç tedavisi kadar önemli olan bir tedavide vücut suyunun kontrolüdür. Vücuttaki su ve tuz fazlalığı kan basıncını yükseltir. Vücuttaki fazla suyu artık maddelerle beraber vücuttan uzaklaştırma görevi yapan böbreklerin çalışmaması bu hastalarda suyun atılamayıp vücutta birikmesine neden olur. Vucutta normalden fazla su olması hipervolemi (volüm fazlalığı) olarak adlandırılır.Hipervolemi nedenleri nedir?


*Sağlıklı böbreğin görevlerinden biri de aldığımız sıvıyı dışarıya atmaktır. Böbrekler hastalanıp görevlerini yapamayınca alınan sıvı diyalizle atılır. Ama yine de fazla sıvı vücutta birikebilir.

*En önemli neden tuz alınmasıdır.Tuz vücutta suyun tutulmasına ve susuzluk hissinin artmasına neden olarak hipervolemiye katkıda bulunur.