top of page
Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

AYAKTAN SÜREKLİ PERİTON DİYALİZİ UYGULANAN HASTALARDA DİYET

Bu hastalarda kullanılan diyet, ana hatları ile hemodiyaliz hastalarındakine benzer.


Aşağıda sayılan noktalara dikkat edilmelidir:


1. Periton diyaliz sıvıları (diyalizat), glukoz (şeker) içerir. Söz konusu şekerin karın boşluğundan emilmesi ile hastalar fazla miktarda kalori alırlar. Onun için, kilo durumuna göre değişmek kaydı ile, bu hastaların ağızdan alması gereken gıda miktarı hemodiyaliz hastalarından genellikle daha azdır. Öte yandan, fazla miktarda kilo alan hastalardan sıvı çekilebilmesi için yüksek miktarda glikoz içeren bazı diyalizatların kullanılması gerekli olabilir. O nedenle, hastaların içtikleri sıvı miktarını çıkardıkları idrar miktarına göre ayarlamaları çok önemlidir. Bir gün önce çıkarılan idrar miktarına yaklaşık 500 cc. eklenmesi alınacak sıvı, su miktarı hakkında fikir verir.


2. Diyaliz sıvısı karında dolgunluk oluşturacağı için, hasta rahat yemek yiyemez ve yemek sonrasında da aşırı şişkinlikten yakınabilir. Bu nedenle, hasta yemeğe başlamadan önce diyalizatını boşaltmalı, yemekten sonraki ilk yarım saat içinde de yeni bir değişim yapmamalıdır. Yemeklerden sonra şişkinlik hissinden yakınan hastalar günde 3 öğün yerine, aynı miktarda yemeği 6 öğünde yiyebilirler.


3. Bazen diyalizata olan protein kayıpları hemodiyaliz hastalarının makinede kaybettiğinden daha fazla olabilir ve giderek artan bir zayıflık tablosu ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak, hastaların daha yüksek protein içeren diyetler kullanmaları gerekebilir. Karın zarı iltihabı (peritonit) geçiren hastalarda kayıp artacağı için bu miktar daha da artar. İştahsız hastalarda protein alımını olabildiğince artırabilmek amacıyla, öğünlerde önce proteinli gıdaları yemelidir. Böylece hasta fazla yemek yiyemez ise, diğer besin grupları eksik kalabilir, ancak protein ihtiyacı karşılanmış olur.


4. Su tuz ve potasyum, hemodiyalize giren hastalara göre genellikle daha serbest alınabilir. Hatta bazı hastalarda fazla miktarda potasyum kaybı ortaya çıktığı zaman sağlıklı insanlardan daha fazla potasyum alınması bile gerekli olabilir. Bu durumda diyette gerekli ayarlamalar yapılır. Bu hastalar için de sıvı yağların kullanılması daha sağlıklıdır.

Etiketler:

Kategoriler
Öne Çıkanlar

Sevgili Gökmen Mutlu'nun yazdığı ve sizlerle paylaşmak istediği şiirler...

Sevgili Derya'nın sizler için seçtiği fıkralara bu bölümden ulaşabilirsiniz....

HOŞGELDİNİZ

Sitemiz sizleri hemodiyaliz, periton diyalizi ve böbrek nakli hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Uzm.Dr.Ahmet Hamdi Erkal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

​Bence sık olarak kullandığımız ancak çok kullanıldığı için çağrışım gücü azalmış bazı sözcüklerin anlamını zaman zaman durup derinliğine bir kez daha düşünmemiz gerekir. Bu sözcüklerden bir de "Bilgi Çağı" dır... DEVAMI

Prof.Dr Alper Demirbaş

Ülkemizde 2005 yılı sonu itibarıyla kırk bin civarında kronik böbrek hastası bulunduğu tahmin ediliyor.... DEVAMI

Please reload

bottom of page