Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

PERİTON DİYALİZ YETERLİLİĞİ

Diyaliz yeterliliği, uygulanan periton diyalizi tedavisinin, hasta açısından yeterli olup olmadığının belirlenmesidir.

Uygulanan Diyalizin Yeterli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?


Halsizlik, yorgunluk, iştah azalması, bulantı, uyku düzensizliği gibi şikayetler, uygulanan diyalizin yetersiz olduğunun göstergesi olabilir.


Bu belirtilerin hepsi aynı anda görülmeyebilir. Ayrıca bu şikayetler başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.


Genel durumunuzda daha öncekine göre farklılık hissederseniz, merkezinizi aramayı ihmal etmeyin.


Yeterli diyaliz olduğunuz taktirde yukarda sayılan şikayetlerin hiç birini yaşamayacak, kendinizi son derece sağlıklı ve mutlu hissedeceksiniz. Günlük yaşamınızı normale yakın şekilde sürdürebileceksiniz.


Merkeziniz size en uygun tedavi programını belirleyecektir.


Diyaliz Yeterlilik Testleri Nelerdir?


Periton zarının (Karın zarı) nasıl çalıştığını belirlemek ve ihtiyaç duyulan diyaliz dozunu tesbit etmek amacıyla uygulanan testlerdir.


Neden Bu Testlere İhtiyaç Duyulur?


Her insan, bir diğerinden beden yapısı, çıkan idrar miktarı ve karın zarının çalışması bakımından farklıdır.


Diyaliz merkezinde uygulanan bazı testlerle, ihtiyacınıza göre size en uygun tedavi şekli belirlenecek ve uygulanacaktır.Rezidüel Böbrek Fonksiyonu Nedir?


Diyalize başladığınızda hala böbrekleriniz idrar çıkarmaya devam ediyor olabilir. Bu rezidüel böbrek fonksiyonudur (geriye kalan böbrek işlevi). Çıkartılan idrar miktarı her insanda farklı olabilir. Çok az miktarda idrar bile atık maddeleri temizlemeye devam eder.

Zaman İçerisinde idrar miktarı azalır ve aniden durabilir. Sizin için önemli olan idrar miktarındaki değişiklikleri takip etmektir. Merkezinizin size önerdiği sıklıkta 24 saatlik idrar miktarınızı takip etmelisiniz.Diyaliz Yeterlilik Testleri ne Sıklıkta Yapılır?


Diyalizinizin ne kadar yeterli olduğunu ortaya koyan çok sayıda değişik test uygulanmaktadır.

Periton diyalizi tedavisine başladıktan bir süre sonra diyaliz merkeziniz bu testleri size uygulayacaktır. Daha sonra yine merkezinizin uygun gördüğü zamanlarda bu testlerin tekrarı için hastaneye çağırılacaksınız.


Testlerin yapılabilmesi için sizden istenilenler:

1- 24 Saatlik idrar toplama: Eğer idrarınız varsa bunun için sabah ilk idrarınızı atıp daha sonra çıkan tüm idrarları ve ertesi günkü ilk idrarınızı da toplamanız gerekmektedir.

2- 24 saate çıkan diyaliz sıvısının toplanması: SAPD (Sürekli ayaktan periton diyalizi) uyguluyorsanız sabah ilk değişiminiz sırasında çıkan sıvıyı atın. Daha sonraki değişimlerde boşalttığınız sıvıları toplayın. Ertesi günkü ilk diyalizinizde çıkan sıvıyı da ilave ederek, karışımdan merkezinizin önerdiği şekilde ve miktarda örnek alıp ünitenize götürmelisiniz.


APD ( aletli periton diyalizi) uyguluyorsanız makina ile çıkan tüm sıvılardan ve eğer gün ortasında da değişim yapıyorsanız bu değişim sırasında boşalttığınız sıvıyı da ilave ederek yine merkezinizin önerdiği şekilde ve miktarda örnek alıp ünitenize götürmelisiniz.

Not: Diyalizle çıkan tüm sıvıları ve idrar miktarınızı kaydetmeyi unutmayın.
PET Nedir?


PET (Periton eşitleme testi);

Karın zarının nasıl çalıştığını belirlemek amacıyla hastanede uygulanan bir testtir.


Diyaliz merkezinizin uygun gördüğü tarihte ve sabah değişiminizi yapmadan merkezinize gitmeniz gerekir.


APD (aletli periton diyalizi) uyguluyorsanız bir gün öncesinden daha erken tedaviye başlayıp erken saatte diyalizinizi bitirmeniz gerekir. Eğer makina ile diyalizde gündüz karnınızda sıvı bırakmıyorsanız merkezinizi aramalısınız.


ÖNEMLİ; Herhangi bir sorununuz olursa (Peritonit, kateter tıkanması, kabızlık, ödem, sızıntı vs.) merkezînizi mutlaka aramalısınız. Bu gibi durumlar test sonucunu etkileyebilir.


Yapılan tüm bu testler size daha iyi diyaliz imkanı sağlamak ve sizi daha sağlıklı kılmak için yapılmaktadır.


Ne kadar yeterli diyal