Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

PERİTON DİYALİZİ TEDAVİSİNDEN AYRILMA NEDENLERİ

Peritonit (Karın Zarı İltihabı):


Sık geçirilen, iyileşmeyen karın zarı iltihaplan karın zarında yapışıklıklara neden olur, karın zan kandaki atık maddeleri süzme işlevini tam anlamıyla yerine getiremez.


Peritonit sırasında kandan protein kaybı daha çok artar.


Hastada ciddi beslenme sorunları ortaya çıkar.

Protein kaybının artması ile vücut direnci azalır.

Enfeksiyonlara eğilim artar.

Bir süre sonra periton diyalizi olanaksız hale gelebilir ve hasta tedaviden ayrılmak zorunda kalır.


Kateter Çıkış Yeri Enfeksiyonu:


Normalde kateter takılmasını takiben ilk 1-6 ay içerisinde çıkış yerinin iyileşmiş olması gerekir. Bunun için kateter pansumanının düzenli bir şekilde yapılması, kateterin çıkış yönüne göre iyi tespit edilmesi ve vücut temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bunlara dikkat edilmemesi durumunda:


* Kateter çıkış yerinde ciddi iltihaplanmalar, * Tünel enfeksiyonu * Peritonit (karın zan iltihabı) meydana gelir. Bu da hastanın tedavisini aksatır ve tedaviye ara vermesine sebep olabilir.


Fıtıklar:


Karın boşluğuna verilen diyaliz sıvısının, karın duvarına yaptığı basınç sonucunda fıtık gelişebilir. Genellikle göbek etrafında, kasıkta ve ameliyat yerinde görülebilir. Fıtık gelişmesi halinde hastanın belirli bir süre için veya tamamen tedaviden ayrılması gerekebilir.


Beslenme sorunları:


Periton diyalizi ile günde belirli miktarda protein kaybı olmaktadır. Protein kaybının beslenme ile yerine konulmaması halinde;


* Vücut direnci azalır * Enfeksiyona eğilim artar * Vücutta sıvı yeterli miktarda uzaklaştırılamaz, vücutta ödem (şişme) meydana gelir.

Bütün bunların sonucunda hasta tedaviden ayrılmak veya ara vermek zorunda kalabilir.