Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

Soğuk veya Sıcak Türlü

Onikibuçuk Kaselik Porsiyon

Malzemeler

* 2 Y.kaşığı zeytin yağı * 1 bardak soğan, kalın doğranmış * 1 bardak orta büyüklükte patlıcan, soyulmuş ve 2.5 cm'lik küplere kesilmiş * 1 bardak uzun kabak, 1 cm'lik parçalara ya da dilimlere kesilmiş * 1 bardak kabak, 1 cm'lik parçalara ya da dilimlere kesilmiş * 1/4 bardak düşük ya da hiç tuzsuz doğranmış, hazır domates * 1/4 Ç.kaşığı sarmısak tozu veya ince kıyılmış sarmısak * 1 Ç.kaşığı yenibahar * Bir tutam karabiber

Yapılışı

Kalın tabanlı, büyük bir tencerede soğanları orta-kısık ateşte yumuşayana kadar zeytinyağında kavurun. Patlıcanları ekleyin.

Bir iki kere karıştırarak 15 dakika pişirin.

Kabak ve domatesleri ekleyin.

15 dakika daha pişirin.

Sebzeler yumuşamaya başlamalı ama şekillerini kaybetmemeliler. Kapağını kapatın veya sebzeler pişerken kurumaya başladılarsa biraz su ekleyin. Başka yemeklere eşlik ederken sıcak veya pita dilimleri içinde soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Türlü Hakkında

Damağınızı olduğu kadar gözünüzü de etkileyen bir yemektir. Körpe, ince yaklaşık 15cm uzunluğunda uzun kabakları seçin. (İki küçük kabak 1 bardağa eşdeğer olmalıdır.) Sebze oranlarını değiştirebilirsiniz ama potasyum değerlerini kontrol edip, düşük potasyumluları tercih etmelisiniz.

Türlü buzdolabında saklanabilir.

Püf Noktası:

Patlıcanları soymakta güçlük çekiyorsanız: Sapını kesip atın.

Alt ucunu da kesip atın.

Patlıcanı bir ucunun üzerine dik olarak koyun. Keskin bir bıçak alın ve kabuğun hemen içinden, yukardan başlayıp aşağıya doğru kesin.

 

Bir Porsiyonun Besin Değerleri

Protein 1 gram

Potasyum 187 mg

Sodyum 3 mg

Karbonhidrat 4 gram

Kalori 61

Fosfor 26 mg

Kalsiyum 20 mg

Yağ 5 gram