Böbrek Hastaları İçin Yemek Tarifleri

Maydonoz ve Soğanlı Köfte (İçli Köfte)

Altı Porsiyon

Malzemeler

İç: * 1/2 bardak soğan, ince doğranmış * 1/4 Ç.kaşığı yenibahar * 1/2 bardak maydonoz, ince doğranmış * 1 Y.kaşığı zeytin yağı * Tatlandırmak için karabiber

Köfte: * 250 gram iki kere çekilmiş dana kıyması * 1/2 bardak kuskus (hazır veya ön pişirilmiş) * 3/4 bardak soğan, ince rendelenmiş * 1/4 Ç.kaşığı yenibahar * 1 Y.kaşığı zeytin yağı * 1 Tutam tuz Üzerini Yağlamak İçin: * 1 Y.kaşığı tuzsuz tereyağ ve 1 Y.kaşığı çiçek yağını karıştırın.

Yapılışı

Önceden fırını 200 °C'ye ısıtın. Soğanı, maydonoz, ve baharatı 1 Y.kaşığı zeytin yağında soğanlar altın sarısı olana kadar kavurun. Bir kase soğuk suyun içine birkaç tane buz atın.

Başka bir kaseye bütün diğer köfte malzemesini koyun ve iyice harmanlanana kadar yoğurun.

Bu sırada sık sık ellerinizi soğuk suya batırarak etin soğuk kalmasını ve kolay şekillenmesini sağlayın.

6 tane top yapın. Her topta bir çukur oluşturun ve buraya 1 Y.kaşığı iç karışımından koyup, kenardaki kısımları üzerine kapatın. Soğuk su ile topları biraz yumuşatın.

Hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine dizin ve yağ karışımını üzerlerine gezdirin. 180 °C'de 25 dakika ya da tamamen pişene kadar fırınlayın.

Her tarafının kızarması için birkaç defa çevirin ve üzerlerini yağlayın.

Maydonoz ve Soğanlı Köfte Hakkında (İçli Köfte)

Köftelerin Şekillendirmek ve İçlerini Doldurmak: Top şeklindeki köfteyi bir elinizin avucuna yerleştirin, ve diğer elinizin işaret parmağıyla bastırarak ortasında bir çukur açın. Yavaşça döndürün, sıkıştırarak yumurta biçimine getirin. Açtığınız çukura hazırladığınız içten 1 Y.kaşığı koyun, ve kenarlarındaki kısımları yavaşça bastırarak ağzını kapatın.

Köfteleri buzlu suyla biraz yumuşatın ve hafifçe yağladığınız fırın tepsisine yerleştirin.

Salata, pilav ve sebzelerle sıcak, veya soğuk sebzelerle soğuk servis edin.

 

Bir Porsiyonun Besin Değerleri

Protein 9 gram

Potasyum 197 mg

Sodyum 58 mg

Karbonhidrat 14 gram

Kalori 228

Fosfor 87 mg

Kalsiyum 22 mg

Yağ 15 gram